Från och med kl 16.00 idag, fredag den 26 nov kan alla garage börja användas.
På grund av vädret har det varit svårt för dem att skotta rent utanför varje garageport och byggaren är lite orolig att det kan finns spik framför garageportarna. Han uppmanar alla att sopa ca 1,5 meter framför egen garageport för att undvika ev punktering.
I skrivande stund är det inte helt klart med hur det ligger till med lås och nycklar. Vi återkommer om det. Det viktigaste är att vi kan ställa in bilarna i garagen.
Målningen av garagen återstår, men eftersom det inte är särskilt bra ”målningsväder” för närvarande skjuts detta upp fram till våren.

Med hänsyn till miljön och för att inte fylla upp sopkärlen vill vi uppmana till att använda Ältas många återvinningsstationer.
Vi vill uppmana alla boende att i första hand använda garagen för parkering. När parkering sker i kurvan, parkera i rätt färdriktning för att komma så nära staketet som möjligt.